U Galeriji Progres u Beogradu je, povodom jubileja 25 godina postojanja, otvorena izložba „MONA – 25 godina stvaranja carstva“, koja prikazuje rast i razvoj najpoznatijeg modnog brenda Srbije. Svečanom otvaranju izložbe prisustvovala je supruga predsednika Srbije – gospođa Dragica Nikolić, kao i mnogobrojne zvanice iz javnog i kulturnog života prestonice, među kojima Vanja Bulić, Robert Čoban, Lidija Ćulibrk, Oliver Njego, Jasmina Mihajlović, Mario Bralić, Nenad Radujević, Nebojša i Dragana Grnčarski, Dragan Stojkov, Žika Nikolić, Darko Tanasković …
Da je MONA kompanija koja spada u sam vrh srpskog preduzetništva govori i svečano otvaranje koje je privuklo ogroman broj zvanica, ljubitelja mode i umetnosti, javnih ličnosti i brojnih predstavnika sedme sile. Vesela postavka izložbe, razigrana brojnim kostimima i unikatnim odevnim modelima i tašnama po kojima je MONA postala jedinstven i prepoznatljiv brend, obiman prateći materijal i istorijat ove kuće, svakako ne govore samo o stvaranju jedne kompanije, već oslikavaju i prikazuju nam razvoj srpske mode i njeno pozicioniranje na modnoj mapi sveta.
Na izložbi su prikazani i sami počeci modne kuće MONA, prve kožne tašne, od kojih se krenulo u proizvodnju, u jednoj maloj radionici sa devet zaposlenih, od koje je tokom godina, Mona prerasla u lidera u modnoj industriji, radeći po svetskim standardima i uz primenu najsavemenijih tehnologija i angažovanjem stručnog kadra na svim pozicijama. Izložba, zatim, predstavlja redom sve dizajnere koji su radili za Monu, a među kojima su Marija Drobnjak, Slavica Kezunović, Ana Leković, Zvonko Marković, Jelena Danilović, Slavica Petrović, Tanja Jovičić, Mina Marković, Mina Crnčević, Kristina Gajić.
Među saradnike MONE upisao se i legendarni kreator Aleksandar Joksimović i najpoznatija slikarka sa jugoslovenskog prostora, Olja Ivanjicki. Ono što izdvaja Monu kao autentičnu kuću je da je modu tretirala kao deo kulture i elemente nacionalne kulturne baštine inkorporirala u savremeni kostim. Tako su nastale tematske kolekcije inspirisane Lepenskim virom, Vinčanskom kulturom, Prvim srpskim ustankom, Srbijom među šljivama, Teslom, Njegošem, srpskim carstvom i Kosovskom bitkom.
Izložba u Galeriji Progres osmišljena je tako da prikaže rast i razvoj MONE ali i putanje kojima su modne kolekcije šetale svetom, kojima su nekad rušile sankcije, barijere i teškoće, predstavljajući misionare kulture i umetnosti Srbije u svetu. Pod parolom da će lepota spasiti svet, Modna kuća MONA je tokom godina bila značajan donator, mecena i društveno-odgovorno preduzeće, koje pomaže opremanje predstava u Narodnom pozorištu i u drugim pozorištima širom Srbije.
Ne čudi da je Mona nosilac brojnih priznanja za zadužbinarstvo, doprinos kulturi, za humanitarne manifestacije, da je nosilac zvanja „Najbolje iz Srbije“, „Moj izbor“ i „Vitez srpske privrede“, da su Nada i Đorđe Momirović proglašavani poslovnim ljudima godine i da je Mona najbolja društveno-odgovorna firma u 2014. godini.
Ne čudi ništa osim ta energija koja se oseti kada se sagleda ovih 25 godina. Mona nije samo omiljeni brend kome se veruje, to je spoj umetnosti, estetike, kulture, tradicije i svetskih modnih trendova. Mona je način da se svetska moda učini dostupnom, primamljivom i bliskom ljudima sa ovih prostora. Izložba Mona 25 godina posebna je priča o stvaranju jednog modnog carstva na koje svi možemo da budemo ponosni.
Izložba će trajati do 19. oktobra, ulaz je slobodan i preporučujemo da je svakako posetite.